See formaatio on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "formation"
},
"expansion": "English formation",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "fōrmātiō"
},
"expansion": "Latin fōrmātiō",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English formation), ultimately from Latin fōrmātiō.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "formaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "formaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "formaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "formaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"formation"
],
"id": "en-formaatio-fi-noun-PrlcvvJm",
"links": [
[
"formation",
"formation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈformɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞rmɑ̝ːˌt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-io"
}
],
"word": "formaatio"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "formation"
},
"expansion": "English formation",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "fōrmātiō"
},
"expansion": "Latin fōrmātiō",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English formation), ultimately from Latin fōrmātiō.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "formaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "formaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "formaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "formaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "formaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/io",
"Rhymes:Finnish/io/4 syllables"
],
"glosses": [
"formation"
],
"links": [
[
"formation",
"formation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈformɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞rmɑ̝ːˌt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-io"
}
],
"word": "formaatio"
}
Download raw JSONL data for formaatio meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.